Teslimat Şartları

Sipariş, kargo ve teslimat ile ilgili birçok sorunuzun cevabı bu sayfada yer almaktadır.

Kargo ücreti ne kadar?

Kargo Ücreti Sabit KDV Dahil 6.50 TL dir.

Türkiye geneline tüm gönderiler Yurt İçi Kargo ile yapılmaktadır. Kargo 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücreti tarafımızca ödenmekte 100 TL ve altı siparişlerde kargo ücreti alıcıya aittir.(6,5TL) Türkiye’nin her noktasına kargo taşımacılığı ile ürünlerimizi göndermekteyiz.
 

***Siparişim ne zaman ve ne şekilde teslim edilecek?

Satın almış olduğunuz ürünler 1-2 İş Günü İçinde Kargolanmaktadır. Yoğunluk durumuna bağlı olarak genelde aynı gün yada ertesi gün kargoluyoruz. Ama yoğunluğu önceden kestiremediğimizden en geç 2 iş günü içinde kargolanacağını bilmenizi isteriz.

Siparişiniz Yurt İçi Kargo İle Gönderilmetedir.
Kargo Firmasının bize iletmiş olduğu bilgiye göre teslimatlar ortalama 2 gün içinde gerçekleşmektedir.
 

Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Üye girişi yaparak hesabım menüsünün sağında yer alan Siparişlerim bölümünden siparişinizin her aşamasını takip edebilirsiniz.

Ayrıca sistemde kayıtlı cep numaranıza ve mail adresinize takip numaranız gönderilmektedir.

Üyeliksiz alışveriş yapan müşterilerimiz ise siparişiniz kargo ya verildikten sonra takip numaranız mailinize ve cep numaranıza sms olarak gönderilmektedir.

* Siparişiniz Ulaştı : Siparişinizin tarafımıza ulaştığını ve ürünleriniz hazırlandığını bildirmektedir.

* Ürününüz Kargoya Verildi: Paketleme işleminin tamamlandığını ve kargoya teslim edildiğini gösterir

* Siparişiniz iptal edildi: İadesini talep ettiğiniz ürünün tarafımıza ulaştığını ve iade onayı aldığını ifade eder. Takip eden günlerde ücret iadesi kredi kartınıza yapılmaktadır.

Teslimat adresinde bulunamazsam ne olacak?

Adreste bulunamadığınızda kargo şirketileri tarafından "teslim edilemedi" bırakılır. " teslim edilmedi Kağıdı bırakılmadığında sorumluluk kargo şirketindedir". Bir sonraki iş günü siparişinizin bir kez daha adresinize getirilir. Kargo firmasını arayıp tekrar gelecekleri zaman bilgisini paylaştığınızda, paketinizin doğru zamanda gelmesini sağlayabilirsiniz. İkinci kez gelindiğinde teslim edilemeyen siparişiniz geri iade edilir, geri dönen ürünlerde kargo bedeli müşteriye aittir. Ürün tekrar gönderildiğinde 2. bir kez kargo bedeli ödemek zorundadır.

Tüm siparişler, yasaların gerektirdiği üzere irsaliye ve fatura ile kargolanır.
 

Ürünü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Siparişinizi teslim alırken kargo paketinde yırtık, ezilme, ıslanma, vb. bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca paketinizde bulunan ürünlerin, faturaya yansıyan ürünlerle aynı olduğundan emin olmanızı öneririz.

 

Çok Önemli Lütfen Dikkat

Kargo yetkilisi, kargo paketinde veya içeriğinde herhangi bir sorun olması durumunda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda kargoyu teslim almamanız ve kargo yetkilisine tutanak tutturmanız gerekmektedir. Tutanak, ürün değişimi veya ücret iadesinde işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

 

Ürün kargodan eksik çıkarsa ne yapmalıyım?

"Destek' sayfasında sipariş numaranızı belirterek durumu anlatan bir e-posta gönderebilirsiniz. Size en yakın kısa sürede bu konuda cevap verilecektir. Dilerseniz 05074132373 no'lu telefondan müşteri hizmetleri yetkilimizle görüşebilirsiniz.

 

Teslimatla ilgili önemli bilgiler

* Kargonuzu teslim alırken, kargo yetkilisi yanınızdayken paketi kontrol etmenizi öneririz. Eksik/Hasarlı ürün tespit etmeniz durumunda; kargo yetkilisinden tutanak tutmasını talep ediniz ve ürünleri teslim almayınız. Tutanak tutulması, kargodaki problemin sizden değil, kargo firmasından kaynaklandığını gösterir. Tutanak sonucunda yeni ürün tarafınıza hemen kargolanacaktır.

* Kargoyu teslim aldıktan sonra yapılan eksik/hasar bildirimleri, tutanak olmadığı ya da ilk teslim anında hazırlanmadığı için incelemeye bağlı olarak reddedilebilir.

* Ürünü; faturası, orijinal kutusu, orijinal ambalajı, birlikte gönderilen dökümanları ve tüm aksesuarları ile göndermeniz gerekmektedir. Kullanılmamış ve tekrar satılabilirliği bozulmamış ürünlerin iadesi kabul edilmektedir.

* Orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmaması ya da koli bandı kullanılmamasını rica ederiz. Aksi halde iade işlemi gerçekleştirilemeyecektir.

* Kullanıcı hatası ile (düşme, çarpma, vb.) hasar gören ürünler iade alınamamaktadır.

* İade işlemlerinde, faturanın tüm nüshalarının (2 kopya) ürünle birlikte gönderilmesi gerekir.

*Özel tasarım ürünlerde, kullanıcı hatası olan ürünlerin iadesi kesinlikle yoktur. Üretim kaynaklı hatalarda ürünlerin yenileri yapılıp gönderilir.